Stavební spoření

Stavební spoření je spoření finanční za účelem vyřešení bytové situace. Je to velmi výhodná a úsporná forma spoření financí. Oproti jiným spořením nabízí výhodný úvěr a navíc státní podporu – 15%. Navíc nejsou úroky daněny. V dnešní době patří mezi nejoblíbenější formy spoření mezi obyvateli České republiky.

Ačkoliv se první záznamy o stavebním spoření objevují již v 18.století v Anglii, prvního většího rozmachu se dočkalo po první světové válce v německých zemích. Další větší „boom stavebního spoření“ přišel opět po válce, tentokrát po druhé světové. Do České republiky se stavební spoření dostalo až v devadesátých letech.

Jak již bylo řečeno, výhodou u stavebního spoření jsou hlavně vysoké výnosy z úroků osvobozené od DPH a státní podpora. Na začátku je potřeba vybrat spořitelnu poskytující stavební spoření a sepsat s ní smlouvu. Tam se stanoví přesné podmínky spoření a cílovou částku spoření. Za uzavření smlouvy se obvykle platí poplatek (většinou okolo 1% ze stanovené cílové částky). K uzavření této smlouvy je zároveň podmínkou, aby zákazník byl obyvatelem České republiky s trvalým bydlištěm u nás, musí mít rodné číslo. Není ovšem důležitý věk – za ty, kteří nedosáhli plnoletosti, můžou stavební spoření uzavřít zákonní zástupci. Stavebních spoření může jeden člověk uzavřít nespočet, ovšem státní podporu dostane pouze u jednoho.

Na účet ve spořitelně pak zákazník zasílá pravidelně určenou částku, či nepravidelně libovolnou částku (záleží na dohodě ve smlouvě). K získání státní podpory je však nutné na účet zaslat nejméně tři tisíce korun měsíčně. Další podmínkou pro získání státní podpory je nutnost spořit nejméně šest let – a nevybírat z účtu žádné částky (jinak bude státní podpora odebrána a zaplatíte pokutu 0,5% z určené cílové částky). Po uplynutí doby šesti let je možno buď naspořenou částku vybrat, nebo pokračovat ve spoření, dokud účet nedosáhne hodnoty předem stanovené cílové částky.

Další možností u stavebního spoření je možnost zažádat o úvěr. Pro přidělení úvěru jsou však stanoveny určité podmínky, liší se u různých spořitelen. Častou podmínkou je ovšem nutnost spořit už nejméně dva roky. Úvěr musí být ovšem použit pouze a výhradně na účely spojené s bydlením – nábytek, stavební úpravy, apod. Pokud však nechcete čekat dva roky, je možné využít překlenovací úvěr – můžete si jej vzít už ihned po založení stavebního spoření. Překlenovací proto, že slouží k překlenutí do doby, než si budete moci vzít úvěr klasický.

V současné době funguje v České republice pět stavebních spořitelen. Jsou to:

 • Stavební spořitelna České spořitelny
 • Českomoravská stavební spořitelna
 • Raiffeisen stavební spořitelna
 • Modrá pyramida
 • Wüstenrot stavební spořitelna

Každá z nich uzavírají podobné smlouvy, ovšem malé rozdíly mezi jejich aktuálními nabídkami a možnostmi při uzavírání smluv jsou.

Stavební spoření s sebou nese mnoho výhod i nevýhod. Mezi plusy patří:

 • státní podpora 15% z naspořené částky, zúročení vkladu 2%
 • z výnosu se neplatí DPH
 • možnost spořitelny poskytnout zájemcům úvěr
 • možnost uzavření několika stavebních spoření
 • pojištění vkladů
 • úroky se nedaní

Minusy u stavebního spoření:

 • délka spoření musí být minimálně šest let – jinak nastává ztráta státní podpory a zákazník musí zaplatit pokutu ve výši půl procenta ze stanovené cílové částky
 • státní podporu může jednotlivec čerpat pouze na jednom stavebním spoření

Výhody u stavebního spoření jednoznačně převažují, jsou například mnohem výhodnější než hypotéky a podobně. Proto se také jistě řadí na přední místa v žebříčcích oblíbenosti spoření u nás.