Nejzajímavější konkurenti Bitcoinu
V současné době Bitcoin zcela nepochybně kraluje na poli digitálních měn a důvodů pro tohle tvrzení lze uvést hned několik. Hlavním z ukazatelů je jeho obrovská tržní hodnota mnohonásobně převyšující čísla, na která zatím dosáhli jeho rivalové, dalším může být třeba fakt, že byl na trhu alternativních měn jako první a s jeho názvem se již setkal téměř každý z nás. Vznikl v roce 2009 a od té doby se jeho hodnota mnohonásobně zvýšila. Digitálních měn však na internetu neustále přibývá, popularitě se začínají těšit i jiné a v budoucnu by se některé z nich mohly pro Bitcoin stát reálnou konkurencí.
Mnohé z těchto měn totiž tvrdí, že oproti Bitcoinu nabízí určité technické výhody. Ostatní měny volí zcela nový a odlišný přístup, snaží se poskytnout nejen alternativu k hotovosti, ale nabízí také příležitosti pro vývoj softwaru, platforem pro sociální média a dalších služeb poháněných blockchainem, což je speciální typ distribuované decentralizované databáze, která uchovává neustále se rozšiřující množství záznamů, jež jsou zabezpečeny proti neoprávněnému zásahu jak z vnějška, tak i ze strany samotných uzlů P2P sítě.
Pro tuto chvíli má Bitcoin před svými konkurenty obrovský náskok, alespoň co se tržní hodnoty týče. Ta momentálně čítá okolo 10 miliard amerických dolarů, což je desetkrát vyšší číslo než v případě jeho nejbližšího konkurenta. Přesto však může přijít den, kdy Ethereum, Steem, Litecoin, případně některý ze spousty dalších nově vznikajících projektů sebere Bitcoinu korunu z hlavy. A to je důvodem, proč bychom se měli na ty největší konkurenty podívat.
Ethereum
Kryptoměně Ethereum se v poslední době dostává velké pozornosti. Tento veřejný blockchain software si klade za cíl podporovat mnohem víc než jen digitální měny. Vývojáři mohou skutečně kódovat software a poté daný software pohánět prostřednictvím veřejného blockchainu. Jednotlivci pak mohou prodávat svůj výpočetní výkon a jsou vyplaceni takzvaným Etherem – digitální měnou podobnou Bitcoinu. V současné době je Ethereum druhou největší světovou kryptoměnou podle tržní hodnoty.
Zajímavostí je to, že po napadení systému hackery v červenci tohoto roku bylo Ethereum rozděleno na dvě měny – New Ethereum a Ethereum classic, které mezi sebou nyní soupeří. Nové Ethereum má tržní hodnotou okolo 1 miliardy amerických dolarů a je tak druhou největší digitální měnou světa, Ethereum classic je se 141 miliony amerických dolarů na páté příčce žebříčku.
Ripple
Digitální měna Ripple se objevila v roce 2012 a nyní patří k velmi populárním online platebním platformám. Pravděpodobně jejím nejdůležitějším plusem je to, že Ripple lze kdykoli ihned konvertovat na jiné měny. Můžete ho tak okamžitě konvertovat například na Bitcoin a funguje to samozřejmě i opačným směrem.
Ripple však sám sebe nevidí jako konkurenta pro Bitcoin, považuje se spíše za jeho partnera. Snadnou měnovou konverzí může Ripple dát uživatelům Bitcoinu pohotový přístup k tradičním měnám. Společnost OpenCoin, která za projektem Ripple stojí, plánuje distribuovat 100 miliard Ripple coinů, jen polovina z toho však bude vpuštěna do oběhu. S tržní hodnotou 220 milionů amerických dolarů je Ripple třetí největší digitální měnou na světě.
Litecoin
Litecoin patří ke starším kryptoměnám, vznikl v roce 2011 a stejně jako Bitcoin nemá žádný centrální orgán, nové mince se vytváří řešením algoritmů, které jsou s přibývajícím časem stále složitější. Existuje spousta zásadních rozdílů, důležité je i to, že celkový limit Litecoinů je stanoven na 84 milionů, což je přesně čtyřnásobek limitu pro Bitcoin. Samotné algoritmy jdou navíc řešit mnohem snadněji a celý proces lze realizovat i bez speciálního těžebního zařízení.
Bloky Litecoinů jsou vytvářeny každých 150 sekund, což umožňuje mnohem více transakcí ve srovnání s Bitcoinem, kde se bloky vytváří jednou za 10 minut. V současné době je Litecoin čtvrtou největší světovou digitální měnou s tržní hodnotou kolem 175 milionů amerických dolarů.
Steem
V těsném závěsu za Litecoinem se s tržní hodnotou ve výši asi 170 milionů amerických dolarů nachází digitální měna Steem. Steemit patří mezi další zajímavé platformy. Lidé mohou dostat zaplaceno Steemem za psaní, korekci, hodnocení a komentování článků. Hlavní strana platformy Steemit, která vypadá podobně jako Reddit, je naplněna obrovským množstvím příběhů. Pokud chcete platidlo Steem získat, budete muset místo těžby či nákupu nějakým způsobem přispět jeho komunitě.
Steem byl sice zahájen teprve v roce 2016, přesto se však již stihl usadit na úctyhodné čtvrté příčce mezi kryptoměnami. Navíc by nebylo příliš překvapivé, kdyby se tato platforma v budoucnu těšila ještě mnohem větší popularitě.
Dash
Dash je založen na Bitcoin softwaru. Vývojáři v podstatě chtěli řešit některé problémy spojené s Bitcoinem, jako jsou například pomalé časy zpracovávání transakcí, a tak se rozhodli vytvořit tuto novou měnu. Stejně jako Bitcoin, i Dash obsahuje pokročilé funkce ochrany osobních údajů. Někdo by dokonce mohl tvrdit, že Dash poskytuje lepší soukromí. Dash navíc nabízí okamžité transakce, zatímco transakce Bitcoinu mohou trvat i několik minut.
K tomu všemu ještě Dash používá takzvaný Masternodes, který dvojnásobně rozšiřuje síť blockchainu a přispívá k lepší ochraně proti neoprávněnému vniknutí. Poplatky jsou nízké, systém je globální, a stejně jako Bitcoin funguje Dash stále na principu P2P s absencí centrálního orgánu. Vzhledem k jejím technickým výhodám tato měna nepochybně stojí za sledování.
Dogecoin
Dogecoin je nejmenší digitální měnou na tomto seznamu, s tržní hodnotou ve výši pouhých 25 milionů amerických dolarů. Co však Dogecoinu chybí ve velikosti, to dohání svou základnou poměrně loajálních fanoušků. Dogecoin své jméno dostal podle slavného internetového „doge“ meme obrázku, na kterém je vyobrazen pes plemene shiba inu. Tento chytrý reklamní tah pomohl se zavedením Dogecoinu do povědomí společnosti.
Uživatelé Dogecoinu mohou zpracovávat transakce zhruba během minuty. Na rozdíl od mnoha jiných kryptoměn neexistuje žádné omezení pro počet Dogecoinů, které mohou být vytěžené. Absence horní hranice a jednoduchost těžebního procesu však způsobují, že jednotlivé Dogecoiny nemají příliš vysokou hodnotu.
Bitcoin má sice stále velký náskok, konkurence však sílí
Závěrem nezbývá nic jiného než podotknout, že Bitcoin nepochybně ještě nějakou dobu bez problému první příčku mezi digitálními měnami udrží. Přesto však konkurenti, kteří přichází s alternativními měnami, jako jsou například Ethereum, Steem a další z výše uvedených i neuvedených, nabízí unikátní zvraty na poli kryptoměn a časem se jim může podařit Bitcoin dohnat, nebo dokonce překonat. Mimo měny uvedené v tomto článku existuje ještě řada dalších, na které se vyplatí podívat. Patří mezi ně například NEM, MaidSafeCoin a NXT.
V budoucnu se každopádně prostředí digitálních měn bude ještě hodně vyvíjet a dynamicky se přizpůsobovat aktuálním trendům informačních technologií a technologickému pokroku, takže se máme určitě na co těšit. Spousta lidí kryptoměnám pozornost nevěnuje a je to škoda, protože mnohým již třeba i zanedbatelné investice do těchto platidel vydělaly spoustu peněz. Proto není od věci jednotlivé projekty pozorovat od jejich vzniku, sledovat grafy vývoje ceny v čase a umět se ve správný moment rozhodnout.