ING konto

Spořící účet

Spořicí účet ING Konto patří mezi nejpopulárnější produkty tohoto druhu u nás a po pročtení tohoto portálu rozhodně poznáte proč. Spořicí účty jsou obecně na vzestupu jako varianta poskytující stabilní a předem stanovené zúročení peněz i v době, kdy se finanční trhy po celém světě otřásají v základech. Investiční fondy připisují čím dál menší výnosy, což samozřejmě klienty neláká, a naopak tradiční produkty jako stavební spoření nebo životní pojištění jsou příliš dlouhodobé. Spořicí účty obvykle nabízejí krátkou, nebo nulovou výpovědní lhůtu, takže máte vaše peníze kdykoliv k dispozici, což je případ i ING Konta. Pokud máte i opravdu malý finanční obnos, ke kterému ale chcete připsat větší úroky než na běžném účtu, kde jsou prakticky bezvýznamné, nabídka, kterou se prezentuje spořící účet ING Konto, by vás mohla zaujmout.

Začneme nejprve těmi největšími výhodami, se kterými se ve spojení s tímto finančním produktem setkáte. První už byla lehce nastíněna v úvodu a jedná se o fakt, že spořicí účet ING Konto nemá výpovědní lhůtu, se kterou se můžete setkat u většiny konkurence nebo u termínovaných vkladů. To vám v praxi přináší, že můžete vaše peníze kdykoliv použít. Je tu jen jedno malé omezení, když ING Konto neumožňuje bezplatné hotovostní výběry, a tak budete muset peníze nejdříve poslat na jiný účet – pokud ho budete mít u ING, zabere to pouze jeden den, přičemž celkem mohou být tyto účty maximálně tři. Za další výhodu by se daly považovat vcelku vysoké úroky. Spořicí účet ING Konto navázal na populární Oranžový účet, který se ve své době chlubil nejvyšším úročením, což si do jisté míry drží i doposud. Konkrétně získáte až 2,5%.

Když to shrneme, spořicí účet ING Konto patří mezi varianty, které byste měli v každém případě zvážit. Zároveň ale i přes jeho výhody stále platí, že si musíte všechny parametry do detailu projít, i když je pravda, že vám zde nehrozí takové problémy jako například u úvěrů, protože ING Konto můžete jednoduše zrušit. Je jen na vás, jak moc bance věříte.

Parametry

U každého finančního produktu jsou pochopitelně nejdůležitější parametry, které si musí projít každý potencionální klient. To pochopitelně platí i u tak výhodného účtu, jakým je ING Konto. Ty nejdůležitější, podle kterých většina klientů vybírá, už byly zmíněny v úvodu. V první řadě je to úročení až 2,5%, což nabídne jen hrstka dalších účtů, a dále pochopitelně nepřítomnost výpovědní lhůty, díky které můžete peníze získat vždy, když potřebujete. To by ale samozřejmě nemohlo stačit na to, aby si spořicí účet ING Konto vydobyl takovou pozici na trhu, jakou v současnosti má.

Dalším ukazatelem, na který samozřejmě klienti slyší, je fakt, že ING Konto nemá základní služby zpoplatněny. Platit klienti budou jen v některých konkrétních situacích, kterým je ale věnována záložka Ceník. Klíčová je dnes pro většinu klientů i správa přes internet. Tu ING Konto umožňuje v plné míře. Základem je založení z pohodlí domova. Postačí vám opravdu pouze počítač připojený k internetu, na kterém vyplníte jednoduchý formulář. I když většina laiků argumentuje, že se ve vyplňování dokumentů po internetu nevyzná, je to opravdu jednoduché. Po zažádání vás kontaktuje obchodní zástupce, který s vámi maximálně dořeší některé detaily a dohodne se s vámi na předání smlouvy, kterou vám obvykle doručí kurýrní služba na účet banky. Nesmírně jednoduché je i internetové bankovnictví, které spořicí účet ING Konto nabízí.

Velmi důležitým faktem také je, že spořící účet ING Konto nevyžaduje klasický běžný účet, ale můžete ho mít bez problému samostatně. I když by se to mohlo zdát samozřejmé, pokud budete procházet jednotlivé nabídky, tak zjistíte, že tomu tak v praxi rozhodně není. Většina bank si chce zajistit klienty a co největší kapitál, a tak vám spořící účet bez toho klasického neposkytne, což ale není případ ING. I to ve výsledku zvedá oblibu. Zároveň je příjemné, že ING Konto nevyžaduje minimální částku na účtu, ale ani pravidelné vklady. Je jen na vás, kolik a kdy vložíte, nebo kolik budete zhodnocovat. Spořicí účet ING Konto vás v tomto směru nijak neomezuje.

Ceník

Je logické, že dnes nic není zadarmo, a tak i za spořicí účty se musí platit. Často se tak banky snaží lákat své klienty na obecně co nejnižší poplatky. To pochopitelně splňuje i ING konto, které nabízí velký počet služeb zdarma, kterými začneme. Základem je samozřejmě zřízení, vedení a zrušení účtu bez jakýchkoliv poplatků. Naprosto zdarma budete mít i veškeré transakce na účtu, i když je důležité dodat, že při výběrech musíte předem stanovit pouze tři účty. Je samozřejmé, že za vklady platit nebudete a to ani v případě, že budete vkládat nepravidelně. Jak už jsme několikrát zmínili, zdarma získáte i internetové bankovnictví, které už je dnes u spořicích účtů samozřejmostí.

Pochopitelně jsou tu ale některé služby, za které zaplatíte. Klasicky jsou to výpisy z účtu, které budete mít zdarma pouze jednou ročně. Pokud byste zažádali o mimořádný výpis, poskytne vám ho spořicí účet ING Konto za 100 Kč z běžného roku, nebo za 500 Kč u let předchozích. Když si zažádáte o pravidelné zasílání měsíčně, nebo čtvrtletně, zaplatíte za každý 50 Kč. Jako u většiny spořicích účtů, tak i zde se setkáte s upřednostňováním bezhotovostních transakcí. Ty máte zdarma, ale v případě, že byste chtěli z účtu vybrat hotovost, musíte zaplatit nemalé poplatky. Nejsnazší tak je poslat finanční obnos na jiný účet a poté vybrat. Samozřejmě můžete požadovat některé nadstandardní služby jako například potvrzování odchozích nebo příchozích plateb, nicméně zde už se poplatky pohybují v řádech stokorun.

Závěrem ještě pár slov k úrokům. Nesmírně důležité je vědět, že je spořicí účet ING Konto připisuje čtvrtletně, čemuž byste měli přizpůsobit své vklady, pokud chcete co nejintenzivněji zúročovat. Už jsme mluvili i o výhodách, které do této části spadají, když spořicí účet ING Konto nepožaduje jak minimální vklady, tak ani určitou částku, kterou musíte na účtu mít vždy. Vše je pouze na vás. Počítejte i s tím, že lze ING Konto vést pouze v korunách, a že nepodporuje transakce do zahraničí.

Často kladené otázky

Vzhledem k tomu, že se většině klientů derou na mysl podobné otázky, shrneme je hned v této sekci. Pokud patříte mezi klienty alespoň trochu zběhlé ve finanční problematice, postačí vám těchto pár otázek a odpovědí na to, abyste si mohli udělat poměrně dobrý obrázek o základních aspektech spořicího účtu ING Konto. Pochopitelně vynecháme faktické dotazy na základní bankovní pojmy, ale zaměříme se jen na vlastnosti tohoto finančního produktu.

Kolik mně bude ING Konto stát?

Za základní založení, vedení a případné zrušení samozřejmě neplatíte nic. To se týká i transakcí na spořicím účtu ING Konto, pokud budete odchozí platby realizovat pouze na tři předem stanovené účty. Vklady máte samozřejmě zdarma. Je zvykem, že spořicí účty obecně preferují bezhotovostní styk, což znamená, že při vkladech a výběrech v hotovosti už něco zaplatíte.

Jaké jsou úroky?

V praxi se sice současná úroková míra odvíjí od tabulek banky ING, které se mohou měnit, obecně ale platí, že se pohybují na hranici 2,5%, což je vzhledem ke konkurenci opravdu vysoké číslo. Připisovány vám pak budou každé čtvrtletí.

Je ING Konto bezpečné?

Vzhledem k tomu, že se v souvislosti s ING Kontem často objevuje možnost vyřízení online, klienti se někdy obávají o bezpečnost. Vše je ale řešeno standardními a ověřenými postupy. Při sjednávání vyplníte jeden online formulář, přičemž vám obvykle do týdne přiveze smlouvu o zřízení spořicího účtu kurýr. K té bude přiložen zapečetěný aktivační kód k účtu. Během dalšího týdne vám přijde i kreditní karta, která je zabezpečená klasickým kódem PIN. Současně budete mít i vaše heslo a klientské identifikační číslo.

Musím vkládat pravidelně? Jak získám přehled o svých transakcích?

Tyto dvě otázky klienti často spojují. Vkládat pravidelně nemusíte, protože právě na to banka vsází. Spořicí účet ING Konto není tak závazným jako některé konkurenční produkty, a tak můžete mít na účtu, kolik chcete a vkládat také podle vašich finančních dispozic. Co se týče správy všech transakcí, tu je nejlepší realizovat prostřednictvím internetového bankovnictví, které je zdarma. K dispozici samozřejmě máte i telefonní linku.