Úvěry a stavební spoření

Pokračování článku ze strany Stavební spoření

V tomto článku si ukážeme rozdíly mezi překlenovacím úvěrem a úvěrem ze stavebního spoření, nebo jak a proč navázat hypotéku na stavební spoření.

Úvěr ze stavebního spoření

Požádat o úvěr ze stavebního spoření může klient dle zákona nejdříve po dvou letech od uzavření stavebního spoření. Úvěr je společností poskytnut za předpokladu, že klient splňuje všechny stanovené podmínky, zejména se jedná o účelové použití úvěru. Další z podmínek často bývá mít naspořeno minimálně 40% z cílové částky a získání patřičné výše parametrového ohodnocení ( to každá spořitelna určuje trochu jinak,většinou se to určuje frekvencí, velikostí ukládaných částek a výší naspořené částky). Výše úvěru ze stavebního spoření zpravidla bývá stanovena rozdílem mezi cílovou částkou a uspořenou částkou.

Úvěry

Překlenovací úvěr

Překlenovací úvěr je poskytnut jako standartní úvěr, ale za podmínky většího zajištění a vyššího úročení. O překlenovací úvěr žádá klient v případě, že nesplňuje podmínky pro standartní stavební úvěr. V okamžiku získání nároku na stavební úvěr se překlenovací úvěr převádí na standartní stavební úvěr.

Hypotéky navazující na stavební spoření

Při výběru typu stavebního spoření se často setkáte s různými nabídkami od bank. Ty se často liší, i když často jen o 0,5 – 1,0 %, podle účelu na co chcete použít takto našetřené peníze. Jestliže zvolíte typ spoření, na které bude navazovat hypotéka na byt, často získáte větší finanční ohodnocení vašich vkladů. Bohužel ale pouze v případě, že hypotéku uzavřete u stejné banky, u které máte stavební spoření. To znamená, že našetřená částka a hypotéka vám zaplatí požadovanou nemovitost (byt, rodiný dům apod.).

Zákon o stavebním spoření

Zákon o stavebním spoření ze dne 5. listopadu 2003. Zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření.

ÚPLNÉ ZNĚNÍ ZÁKONA č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření a o doplnění zákona České národní rady č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona České národní rady č. 35/1993 Sb. jak vyplývá ze změn a doplnění provedených zákonem č. 83/1995 Sb.

Tento zákon naleznete ve třech částech: První definuje stavební spoření jako takové a vymezuje na co ho můžete použít. Druhá část pojednává o výši státní podpory, podmíkách, jak státní podporu získat a definuje vztah státu a institucí, které stavební spoření poskytují. V poslední třetí části naleznete závěrečná a přechodná ustanovení, informace o účinosti a poznámky k zákonům, na které se tento zákon odkazuje.