Hypotéka

Hypotéka je úvěr, který bývá nejčastěji využíván k financování bydlení, nájmu, stavebních úprav, atd. V současné době se doslova roztrhl pytel s bankami a institucemi, které hypotéku nabízí a poskytují.

Základní a nejhlavnější podmínka k uzavření smlouvy a poskytnutí hypotéky je, aby byla hypotéka zajištěna nemovitostí. Ta se musí nacházet na území České republiky a je nutné, aby byla nemovitost pojištěna. Majitel musí s ručením této nemovitosti souhlasit.

Uzavření hypotéky dnes poskytuje nespočet bank a společností. Mezi dnes nejznámější patří: Komerční banka, Wüstenrot hypoteční banka, UniCreditBank Czech Republic, Česká spořitelna, Československá obchodní banka, RaiffensenBank, … . Doporučuje se hypotéky hledat a uzavírat u známějších bank, či u těch, na které dostanete doporučení například o známých atd. V dnešní době nejsou totiž výjimkou podvody a další různé nástrahy na důvěřivých zákaznících, kteří zpravidla podepíšou smlouvu, aniž by si přečetli všechny podmínky.

A na co všechno se hypotéka dá použít?

 • koupě nemovitosti (byt, dům, chata, garáž – ovšem musí tvořit celek například s domem atd., pozemek)
 • rekonstrukce a stavby nemovitostí
 • investování do pronajímaných nemovitostí
 • vyrovnání se s partnerem po rozvodu, vyrovnání dědictví
 • různé další investice – tzv. americká hypotéka

Hypotéku můžete čerpat buď jednorázově (ihned dostanete k dispozici celou částku, používá se například u koupi nemovitosti), či postupně (částku čerpáte v různých intervalech, používá se například při stavbách, přestavbách a rekonstrukcích).

Jak hypotéku získat? Podmínkou je věk nad osmnáct let. Dále může o hypotéku zažádat také cizinec – obyvatel země Evropské Unie s povolením k přechodnému, trvalému nebo dlouhodobému pobytu v České republice, či cizinec – obyvatel země, která není v Evropské Unii, ale má povolení k trvalému pobytu v České republice. Hypotéku dostane také cizinec, který uzavřel sňatek s člověkem – občanem – České republiky. Pokud jste vdaná/ženatý, musíte o hypotéku žádat společně se svým partnerem. K vyřízení je nutná přítomnost žadatele, jeho nejméně dva doklady totožnosti a formulář, který určuje výši vašich příjmů. U podnikatelů a osob samostatně výdělečně činných jsou zapotřebí taktéž dva osobní doklady totožnosti, daňové přiznání (stačí jen poslední) potvrzení od finančního úřadu o tom, že nemá tato osoba dluhy. Dále je potřeba mít doklady k nemovitosti, kterou chcete použít jako zástavu – většinou potvrzení o vlastnictví, formuláře z katastrálního úřadu, smlouva o vlastnictví, odhad hodnoty nemovitosti. Toto jsou obvyklé podmínky, které si banky kladou, můžou se však banka od banky v maličkostech lišit.

Hypotéka se splácí v pravidelných měsíčních splátkách určených předem ve smlouvě při uzavírání hypotéky. Ke splátce se připočítává i měsíční úrok. Splatnost hypotéky se pohybuje v době až čtyřiceti let.

Výše poskytnuté hypotéky se určuje podle schopnosti žadatele hypotéku splácet – tedy podle jeho platu v zaměstnání, resp. podle jeho příjmů. Minimální výše půjčky je určena bankami, většinou se jedná o částku 300 000 Kč. Maximum je částečně omezeno – výše půjčky může dosáhnout až 120% hodnoty zastavěné nemovitosti – banky se tak jistí pro případné nesplácení splátek.

Existuje mnoho druhů hypoték, kterými se banky a makléři snaží zákazníky nalákat, například:

 • hypotéka bez poplatku – neplatí se žádný poplatek a úroková sazba je poměrně nižší
 • variabilní hypotéka – z hypotéky finance čerpáte postupně, na účet však můžete také opětovně dávat vklady, splácení je  možno odložit
 • hypotéka naopak – první dostanete hypotéku, až poté si jdete vybrat nemovitost ke koupi
 • americká hypotéka – umožňuje finanční prostředky z hypotéky využít na cokoliv – auto, dovolená, vybavení bytu, …
 • hypotéka bez dokládání příjmů – pro zaměstnance nebo podnikatele, které sice mají svoje „oficiální“ příjmy nižší, jsou ovšem schopni hypotéku splácet
 • 120% hypotéka – hypotéka, díky které získáte finanční prostředky až ve 120% hodnotě vámi vybrané nemovitosti či bytu ke koupi

V dnešní době není zajisté problém si vybrat hypotéku – jak se říká – šitou vám přímo na míru.