Stavební spoření, výhody a nevýhody překlenovacích úvěrů

Stavební spoření je velice oblíbený spořící produkt poskytovaný stavebními spořitelnami. Svou oblíbenost si získal státní podporou (až 2000 Kč ročně) a vyššími úrokovými sazbami než u spořicích účtů. Nevýhodou je, že pokud nechcete přijít o státní podporu, nemůžete s vloženými penězi po 6 let disponovat.

Stavební spoření

Po uplynutí této lhůty můžete peníze vynaložit na cokoli, mimo jiné také k uzavření další smlouvy o stavebním spoření. Při uzavírání smlouvy o stavebním spoření se stanovuje mimo jiné i cílová částka (celková částka, kterou chce klient spořením získat).

Stavební spořitelny nenabízí jen stavební spoření, ale také překlenovací úvěry (meziúvěry) a úvěry ze stavebního spoření. V případě, že z nějakého důvodu nesplníte podmínky pro poskytnutí úvěru ze stavebního spoření (spoření po dobu kratší než 2 roky, apod.), můžete požádat o překlenovací úvěr. Tento úvěr, jak už jeho název napovídá, slouží k překlenutí doby než Vám poskytnout úvěr ze stavebního spoření, délka splácení může být až 25 let. Stejně jako úvěr ze stavebního spoření musí být použit k financování bydlení.

Jeho výhodou je, že je přidělen celkem rychle a v relativně vysokých částkách. Klient musí splnit podmínky stanovené stavební spořitelnou – prokázání dostatečných příjmů, zajištění úvěru a vložení požadovaného procenta z cílové částky na účet spoření. Úroky z překlenovacího úvěru jsou odčitatelnou položkou od základu daně z příjmů fyzických osob.

Mezi nevýhody překlenovacího úvěru patří vyšší úroková sazba, která je diferencovaná podle bonity klienta, výše úvěru a dalších faktorů (u úvěru ze stavebního spoření je úroková sazba shodná pro všechny klienty) a u některých stavebních spořitelen se může v čase měnit. Další poměrně značnou nevýhodou je nutnost při čerpání úvěru dále spořit a tím zvyšovat své hodnotící číslo až na úroveň, která postačuje k poskytnutí úvěru ze stavebního spoření. Při splácení překlenovacího úvěru splácíte pouze úroky, nikoli jistinu, což znamená, že se dlužná částka nesnižuje a ke splacení jistiny dojde až získáním úvěru ze stavebního spoření.

zdroj: www.fapp.cz