7 tipů, jak snadno a rychle ušetřit peníze

Pro našetření určité částky peněz je vždy dobré stanovit si konkrétní cíl, na který jsou dané peníze určeny. Čím jasnější tento cíl bude, tím snadněji se člověk v určitých ohledech omezí a odloží peníze stranou. Místo příliš obecného předsevzetí typu „chci více cestovat“ svůj sen co nejvíce specifikujte  ̶  například na „chci v létě procestovat Austrálii“. Teď už jen stačí být plně odhodlaný a držet se pár snadných tipů a vysněná dovolená/bazén/mobil atd. na sebe nenechají dlouho čekat.

Jak ušetřit

  • Nutnost vs. chtíč

Před jakýmkoliv sebemenším nákupem si odpovězte na otázku: „vážně to potřebuji, neobejdu se bez toho?“ Pokud danou věc opravdu nepotřebujete, odložte ji zpět do regálu a odejděte. Nakupovat byste měli z nutnosti, nikoliv proto, že se vám daná věc líbí.

  • Nakupujte chytře

Zapomeňte na drahé polotovary a instantní potraviny. Naučte se vařit z čerstvých surovin a poděkuje vám nejen vaše peněženka ale i vaše zdraví.

Na nákup potravin nikdy nechoďte s prázdným žaludkem. Ve vašem košíku by skončilo spoustu zbytečností, které byste jinak nekoupili.

Nepoužívejte nákupy v supermarketu či obchodním centru jako náplast na nudu. Spíše než do obchodu se raději běžte projít do přírody.

Před značkovým zbožím dejte přednost privátním značkám jednotlivých obchodních řetězců. Kvalita je často srovnatelná, ale cena znatelně nižší.

  • Nepodléhejte slevám

Při nákupech se přestaňte zaměřovat na slevy. Zdálo by se, že vyhledáváním slev ušetříte, místo toho však koupíte věci, které ani nepotřebujete, a to jen proto, že byly zlevněné.

  • Začněte si sami vařit a připravovat jídlo

Stravování v restauracích, nejrůznějších bistrech a kavárnách se hodně prodraží, a to zvláště tehdy, pokud k němu dochází pravidelně třeba každý den. Naučte se připravovat vlastní obědy do práce a večer si doma sami uvařit chutnou večeři. Nevymlouvejte se na nedostatek času  ̶  vždy si s sebou na oběd můžete vzít to, co vám zbylo z předchozí večeře, nebo si navařit na několik dní dopředu.

Oběd či večeři v restauraci si dopřejte jen příležitostně  ̶  při oslavě nebo za odměnu. A místo dýchánku v kavárně nebo čajovně s kamarády navrhněte piknik v parku či sraz u vás doma, kde si můžete připravit vlastní pochutiny za zlomek ceny.

  • Vyměňte auto za levnější dopravní prostředek

Pokud vlastníte auto, pokuste se jeho spotřebu snížit na minimum. Vyrazte do práce hromadnou městskou dopravou anebo ještě lépe pěšky, na kole či koloběžce. Ušetříte tím nejen peníze, ale i životní prostředí a ještě zlepšíte svou fyzickou kondici.

  • Dejte přednost kvalitě před kvantitou

Jestliže si už musíte něco koupit, vždy se zaměřujte na kvalitu. Je lepší investovat více peněž do kvalitního kousku, který vám dlouho poslouží, než koupit nejlevnější variantu, která se vám do roka rozpadne.

  • Spokojte se s málem

Nevnímejte období, kdy šetříte peníze jako něco nepříjemného. Naopak, libujte si ve své skromnosti a uvědomění, že na světě jsou důležitější věci, než materiální svět a konzumace.