Úspora energie

Cena energií neustále stoupá a proto se hledají nové a efektivnější způsoby, jak s nimi hospodařit. Pokud se i vy snažíte ušetřit, zde předkládáme několik cenných rad.

Úspora energie

Asi nejvíce peněz lidé vyplýtvají při vytápění a přitom stačí taková maličkost jako odsunout nábytek od topení. Tlusté závěsy zakrývající topení zkraťte, aby nebránily rozšiřování tepla po místnosti a nábytek odsuňte do vzdálenosti nejméně 30 centimetrů.

Úniku tepla můžete velice efektivně zabránit zateplením a zakoupením kvalitních oken. Trochu levnější a rychlejší způsob, který nevyžaduje žádné stavební úpravy, je obložení starých oken kusy látky, které nepropustí teplo ven a zimu dovnitř. To stejné můžete udělat i s balkonovými dveřmi, které se v zimě stejně příliš nevyužívají.

Významným pomocníkem v domácnosti je myčka, která nešetří pouze čas, ale také vodu. Oproti mytí v ruce jí myčka využije až o polovinu méně. A navíc si vodu sama ohřívá, takže šetří váš bojler. Díky tomu ho můžete nastavit na ekonomičtější režim, což vede k dalším úsporám.

Pokud kupujete nové spotřebiče, poohlédněte se po takových, které nabízí nízkou spotřebu. Možná budou o něco dražší, než ty obyčejné, ale časem se vám určitě vyplatí. Stejně tak i úsporné žárovky. Pokud patříte mezi ty, kteří úsporné žárovky nemusejí, pokuste se alespoň v některých místnostech vyměnit žárovky za slabší. Například na záchodě vám je dvousetwatová žárovka celkem k ničemu.

Uspoříte také zakoupením lampičky na solární baterii. Přes den ji postavíte na světlo a večer si můžete dvě až tři hodiny číst bez zapojení elektřiny. Na stejném principu fungují i venkovní světla, která se přes den nabíjejí a večer osvětlí váš balkón, terasu nebo zahradu. Některé kusy vydrží svítit skoro až do rána. Pro milovníky nočních klubů naprosto ideální!

Pamatujte na to, že šetření neuspoří jenom vaše peníze, ale také pomáhá chránit naši planetu. Úspora energie je nejenom ekonomická, ale také ekologická!