Financování bydlení

Investice do nemovitosti je jistota. O koupi vlastního bydlení uvažují nejen lidé mladé či střední generace, ale i lidé z generace starší. Koupě nemovitosti je investice, která se pro budoucí domov určitě vyplatí.

Rozhodnutí o koupi nemovitosti a způsobu jejího financování by měli zájemci velice dobře zvážit. V současné době je nabídka trhu s nemovitostmi opravdu široká, a pořídit nový domov je možné již od bytů 1+kk až po luxusní byty s předzahrádkami, terasami, řadové domky, rodinné domy a vily.

Produktů a firem, které je nabízejí je na trhu také mnoho. Lze proto jedině doporučit návštěvu renomované realitní kanceláře, která by měla být zárukou kvalitního poradenství a úplných informací o kupované nemovitosti. V případě financování hypotékou by pak měla být samozřejmostí návštěva renomovaného hypotečního makléře, který doporučí vhodný financující produkt.

V každém případě ale i zde platí důvěřuj-ale prověřuj, aby nový domov, který takto získáme, nebyl v budoucnu velkou zátěží, protože musíme kalkulovat nejen s financováním pořízení bydlení, ale i s financováním jeho dalšího běžného provozu. Nevynechat proto i přímý dotaz na banku se vždy vyplatí. Buď poslouží jako prověření nabídky poradce, nebo může dokonce jeho nabídku přebít lepšími podmínkami.

Financování bydlení lze zajistit formou hypotečního úvěru nebo úvěru ze stavebního spoření.
Hypoteční úvěr je úvěr, jehož splacení včetně příslušenství je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i to i rozestavěné. Účelové hypoteční úvěry může klient použít pouze na účely definované bankou. Většinou se jedná o účel, kdy musí být hypoteční úvěr využit na investice do nemovitosti, objektu bydlení a to jak již u objektu v osobním vlastnictví, tak také obecněji na zajištění potřeb bydlení, které nemusí mít klient v osobním vlastnictví.

Stavební spoření je forma spoření, která spojuje v jeden kompaktní celek spoření a poskytnutí účelového úvěru. Účastník, který uzavírá smlouvu o stavebním spoření se zavazuje ukládat u stavební spořitelny vklady ve smluvené výši. Součástí smlouvy jsou všeobecné obchodní podmínky stavebního spoření. Po skončení spořící fáze a po splnění následujících podmínek přechází stavební spoření do druhé – úvěrové fáze, kdy má účastník spoření nárok na úvěr ze stavebního spoření s nízkou úrokovou sazbou.

Hypotéky můžeme popsat jako střednědobé až dlouhodobé úvěry, které slouží především k financování bydlení, hypotékou na nemovitost můžete kdykoliv prodat i s nemovitosí
poplatky za vyřízení hypotéky hradíte většinou jen v případě schválení vašho hypotečního úvěru ušetříte (mnohdy výrazně) na daních z příjmu, protože od základu daně je možné odečíst zaplacené úroky, a to až do výše 300 tis. Kč ročně

Splatnost hypotéky

  • hypotéky ve výši 70 až 85 % hodnoty nemovitosti je možné splácet 5-30 let.
  • hypotéku je nutné splatit max. do 70-ti let
  • po dobu čerpání hypotéky hradíte jenom úroky z aktuálně čerpané částky hypotéky