Finanční skupina DRFG a David Rusňák

Situace na českém trhu

Český akciový trh a české investory celková situace ovlivňuje. David Rusňák a jeho společnost DRFG se právě proto záměrně obchodování s akciemi vyhýbá. Cílí na opatrnější klienty, kteří chtějí porazit inflaci a vydělat si asi tak 2 až 3 % nad ni. Sice nedosáhnou zhodnocení kolem 10 % ročně, jaké má v dlouhodobém období třeba akciový index, ale své investice zhodnotí bez většího rizika. Mezi klienty společnosti DRFG patří zejména fyzické osoby, ale i institucionální investoři, kde je složité prosadit, jakým způsobem své prostředky budou investovat. Hodně zjišťují informace a čtou recenze. Na to musí společnost DRFG pružně reagovat. Je třeba si získat jejich důvěru a pak zhodnocovat jejich investice.

Vývoj kapitálového trhu

V posledních letech regulace prodělala řadu významných změn a kapitálovému trhu prospěla. Zvýšila se ochrana investorů, ale pravidla investování omezují potenciální rizika, čímž se snižují také potenciální zisky. Změna pravidel v důsledku finanční krize, kterou způsobily zejména banky, dost ovlivnila bankovní sektor. Regulace zašla za rozumnou hranici a náklady finančních institucí, které musejí vynakládat v souvislosti s regulací, neustále zdražují jejich služby a tlačí na ziskovost bank. To vnímají i investoři a raději, než do bank dávají své peníze do podobných fondů jako je DRFG.

Nemovitosti v nemovitostním fondu DRFG

Fond byl založen nedávno a s nemovitostmi v hodnotě 210 milionů korun a během jednoho roku byl rozšířen tak, že aktuální hodnota vzrostla na 963 milionů korun. Fond zakoupil také polikliniku ve Vyškově. Jde o nestátní zdravotnické zařízení s 30 nájemníky, z nichž většina vykonává své lékařské profese. Jde o první zařízení tohoto druhu a do budoucna by měly být zakoupeny podobné objekty. Ve fondu jsou spravovány převážně retailové nemovitosti a spektrum se bude rozšiřovat. Fond zakoupil i nemovitost na náměstí Svobody 20 v Brně, které nabízí rozličný mix kancelářských a retailových prostor. Poslední akvizicí je retailový park v Kyjově s několika nájemníky, který významně obohacuje soubor nemovitostí v DRFG.